serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
zawartosc-serwisu-3
„Nie wierzę, że Bóg gra ze wszechświatem w kości”
Albert Einstein.


Nowe czasy przynoszą nowe rzeczy, stare przemijają i odchodzą. Nie da się w prosty sposób zastąpić nowe starym, zawsze będzie przy tym obawa o to co zmiana taka przyniesie. 

I właśnie to w dzisiejszych czasach ma bardzo duże znaczenie, a mianowicie słowo zmiana. Niesie ona za sobą komplikacje natury społecznej, politycznej i gospodarczej a nawet religijnej. Szybkie tempo zmian jakie każdy z nas z pewnością zauważył to nic innego jak ciągła zmiana miejsca, czasu, charakteru i sposobu życia. Zmiana może być dobra lub może być zła, może przynieść korzyści jak również straty, może dać nam nowe doświadczenia jak również pozbyć się starych nawyków. Zmiana jest naturalnym elementem naszego życia i chcąc lub nie, musimy ją zaakceptować.

Nie mamy wpływu na nią, ale możemy dokonać wyboru tej lepszej lub też tej gorszej połowy. Nie powinniśmy się obawiać, wręcz przeciwnie powinniśmy wyjść jej naprzeciw, stawić jej czoło i jak najlepiej z nią współdziałać.

Cokolwiek jednak się stanie to człowiek dokonuje wyboru a nasze pokolenie stoi właśnie na drodze ogromnych i nieprzewidywalnych zmian. Dlatego też starajmy się patrząc zarówno w przeszłość jak i w przyszłość dokonać właściwego wyboru wchodząc w społeczeństwo informacyjne.

Wiek XX przez wielu uznawany był i nadal jest jako wiek wielkich przemian i wojen oraz stulecie osobistości, które przyczyniły się do zmiany postrzegania świata. Pierwszy lot braci Wright, teoria względności Einsteina czy w końcu rozszczepienie atomu, te oraz wiele innych podobnie rewolucyjnych pomysłów można naliczyć jeszcze wiele. Jest to okres tworzenia się rewolucyjnych zachowań gospodarczych, politycznych i społecznych. Jedną z takich przemian była próba utworzenia nowego społeczeństwa, przez niektórych nazywanego dzisiaj społeczeństwem informacyjnym.

Dzisiaj przemiana ta przeszła do historii jako jedna z rewolucyjnych przemian społecznych nowej ery. W większości krajów zapoczątkowana została chęcią wejścia do świata zachodniego – bardziej rozwiniętego technicznie i demokratycznie, gdzie każdy ma prawo wyboru i podejmowania własnych decyzji.

Etapy w jakich znajdują się poszczególne kraje jest różny, poczynając od krajów gdzie faza ta rozpoczyna swój etap a kończąc na krajach wysoko rozwiniętych. W jakimkolwiek jednak miejscu tejże drogi byśmy się nie znajdowali jedno, czego możemy być pewni patrząc w przeszłość na dokonane już transformacje należy oczekiwać, że i ta nowa przemiana będzie miała swój punkt docelowy choć po drodze napotka na szereg problemów.

Bariery jakie na jakie w trakcie tej „wędrówki” natrafimy będą leżeć zarówno na płaszczyźnie społecznej, gospodarczej i politycznej jak również ludzkiej psychiki. Z pomocą mogą nam przyjść wcześniejsze doświadczenia w tworzeniu społecznych zachowań. To dzięki nim będziemy mogli rozwiązać jeśli nie wszystkie to przynajmniej część z napotkanych problemów. Kłopoty mogą nam sprawić nowe doświadczenia jakich do tej pory nie mieliśmy okazji rozwiązywać. Pamiętać także należy, że zawsze tam gdzie jedne problemy się rozwiązują natychmiast na ich miejsce powstają nowe, ale na tym przecież polega idea przemian.

Podstawowe problemy z jakimi mamy lub z jakimi przyjdzie nam się spotkać to między innymi postępująca globalizacja, nierówności sfery informacyjnej, postęp technologiczny, wzrost gospodarczy, przeludnienie, a także mnóstwo innych, mniej lub bardziej kontrowersyjnych, które znamy z życia codziennego.

Zapraszamy
Zespół Redakcyjny spoleczenstwoinformacyjne.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS