serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-10

13.02.2009
Pojawił się nowy trojan, który atakuje pliki multimedialne

Miliony muzycznych i filmowych plików w sieci może być zainfekowanych destrukcyjnym kodem. Firma Symantec w ostatnim czasie odnotowała rosnącą ilość komputerów zaatakowanych przez trojana o nazwie Brisv.A. Trojan ten modyfikuje kod plików multimedialnych o rozszerzeniu .asf, .mp2, .mp3, wma czy .wmv. W momencie ich odtwarzania program Windows Media Player łączy się z serwerem, z którego pobierane są kolejne próbki złośliwego oprogramowania. Ponadto trojan odszukuje wszystkie multimedialne pliki i konwertuje je do formatu .wma. Usunięcie destrukcyjnego kodu i przywrócenie plików do oryginalnej postaci może być bardzo trudne.

„W wielu przypadkach użytkownicy będą nieświadomi, że ich pliki zostały zainfekowane i będą nadal dzielić się nimi w Internecie, powodując dalsze rozpowszechnianie zagrożenia.” – napisał Henry Bell z firmy Symantec na blogu Security Response Blog.

Jak wynika z „Raportu na temat gospodarki czarnorynkowej” przygotowanego przez firmę Symantec w listopadzie 2008 roku, Polscy użytkownicy Internetu bardzo chętnie udostępniają pirackie pliki do ściągnięcia w sieciach P2P. Polska zajęła 6. miejsce w rankingu ilości udostępnianych plików do ściągnięcia poprzez sieć BitTorrent oraz 2. miejsce w rankingu ilości udostępnionych gier komputerowych.

 

 

Źródło: SymantecDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS