serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-10

11.02.2009
Wirtualne rozliczanie bez e-podpisów

Ministerstwo Finansów umożliwia składanie PIT-37 bez e-podpisu za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie internetowej resortu.

Okazuje się jednak, że taka weryfikacja danych nie jest w pełni bezpieczna.  Ministerstwo zapowiadało, że od 1 marca Polacy będą mogli rozliczać poprzez Internet nie informując naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu rozliczeń. Dodatkowo zrezygnowano z obowiązku posiadania kwalifikowanego e-podpisu.

Dane osobowe będą najprawdopodobniej weryfikowane za pomocą sześciu cech osobowych takich jak imię, nazwisko, PESEL, NIP, nr dowodu osobistego.

System przyjmujący PIT – 37 wygeneruje numer referencyjny przyporządkowany określonemu podatnikowi. Numer ten będzie potrzebny do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru stanowiącego poświadczenie że PIT-37 został złożony w terminie.

Co ważne likwidacja e-podpisu przy składaniu deklaracji podatkowych ma dotyczyć jedynie formularza PIT-37, do rozliczania pozostałych deklaracji nadal wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS